Żywienie dzieci - nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia

JakubB
Administrator
Posty: 953
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Żywienie dzieci - nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: JakubB » 30 sie 2015, 23:36

1 września 2015 wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia "w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach".
Dowiemy się z tego rozporządzenia między innymi, że kanapki wolno robić na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego, z przetworami mięsnymi zawierającymi co najmniej 70% mięsa i nie więcej niż 10% tłuszczu, nie wolno podawać sera topionego, soli, majonezu a słodzimy tylko naturalnym miodem pszczelim. Plus wiele wiele innych informacji, również statystycznych, wyniki badań i o tym jak do tematu podchodzą za granicą.

Ponieważ dokumentu nadal nie ma w ISAP, podaję link do rozporządzenia publikowanego przez Rządowe Centrum Legislacji:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516 ... 180495.pdf

JakubB
Administrator
Posty: 953
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Żywienie dzieci - nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: JakubB » 12 lis 2015, 12:38

mgr Magdalena Uchman - Dietetyk:
Nazwa produktu: Kubuś Waterrr cytrynowy
Wady:
- „Kubuś waterrr” jest nazwą, która może wprowadzić konsumenta w błąd,
- zawiera dodatek cukru
- brak składników odżywczych poza węglowodanami
- niewielka ilość soku owocowego
- zawiera substancje dodatkowe w postaci aromatów

"(...)Przeliczając wychodzi, że na jedną szklankę napoju przypadają dwie pełne łyżeczki cukru (jedna łyżeczka cukru waży około 5g). Dodatek takiej ilości cukru sprawia, że jest to słodki napój. Poza tzw. pustymi kaloriami, napój ten nie dostarcza żadnych innych składników odżywczych, a zwłaszcza witamin. W 100ml tego napoju znajdziemy zaledwie 2ml soku z cytryny. Dlatego napój Kubuś waterr uważam za bezwartościowy. W diecie dziecka może on występować jedynie sporadycznie, nie powinien być to podstawowy napój malucha. "

Zwykła woda chyba lepsza: gasi prawdziwe pragnienie (wody a nie cukru).

JakubB
Administrator
Posty: 953
Rejestracja: 14 lut 2012, 17:00

Re: Żywienie dzieci - nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia

Post autor: JakubB » 25 lis 2016, 15:30

Ponieważ dzisiaj dziecko przyniosło ze szkoły do domu Kubuś Waterr pozwoliłem sobie pokazać dziecku ile to jest 12 g cukru (tyle zawiera butelka 500ml tej "wody").
Składniki z etykiety to: woda, cukier trzcinowy, soki z zagęszczonych soków z ananasów (0,1%), truskawek (0,1%), sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego, aromaty. O ile dobrze mi się wydaje, to prawo wymaga podawania składników w kolejności ilościowej. Jeśli mam rację, to owego soku cytrynowego musi być poniżej 0,1% a więc poniżej 0,5 ml.

Dziecku wyjaśniłem to tak:
Pół litra wody to 100 łyżeczek od herbaty. Weź ostatnią łyżeczkę i rozlej ją po równo do kolejnych 100 łyżeczek. Trudne. Czyli mamy w sumie 200 łyżeczek z czego sto jest niemal zupełnie suchych. Ostatnie dwie z tych niemal zupełnie suchych wytrzyj, następnie weź wacik, ananasa i cytrynę. Dotknij wacikiem ananasa, truskawki i cytryny, po czym wacik przyciśnij do dwóch wytartych łyżek. Tyle jest właśnie owoców w tym "napoju o smaku truskawki i ananasa". Dosyp 12 gram cukru, zmieszaj wszystko i zobacz jak smakuje. Pewnie nie czuć truskawki i ananasa. Jakim więc cudem czuć je w Kubusiu Waterr? Aromaty młody człowieku. Aromaty.
A teraz napij się czystej wody, zjedz truskawkę, bądź zdrowy i nie daj sobie wciskać przemysłowego gie.

ODPOWIEDZ